Що робити, щоб бути здоровим?
1 – Харчуйтесь правильно.
2/3 хвороб виникають із-за неправильного харчування. Дотримуйтесь режиму харчування. Вживайте їжу в один і той самий час. Їжте збалансовано. Нехай на вашій тарілці буде більше овочів і фруктів.
2 – Пийте достатню кількість води.
Наш організм на 60 % складається з води, тому обов’язково щоденно поповнюйте її запаси. 30 мл на 1 кг ваги — ідеальна формула для кожної людини.
3 – Займайтесь спортом.
Дуже багатьох хвороб можна уникнути, якщо займатись спортом. Фізична активність допомагає боротись з депресією та пригніченим станом. Почніть з простого — скористуйтесь сходами замість ліфта або пройдіть одну зупинку пішки.
4 – Свіже повітря і сонячне світло.
Чисте повітря та сонячне світло допоможуть боротись з захворюваннями. Попіклуйтесь, щоб у приміщенні, де ви живете та працюєте завжди було свіже повітря. Провітрюйте кімнати декілька разів на день. А у сонячні дні обов’язково прогуляйтесь на вулиці до 10 ранку, або після 16:00.
5 – Сон і відпочинок.
Людині потрібно відпочивати. Спіть 7-8 годин на день. Виділіть один день на тижні, щоб відпочивати та спілкуватись з родиною. Щороку робіть собі повноцінну відпустку. Відпочинок дасть вам нових сил.
6 – Скажіть ні шкідливому та надмірному.
Стримання — це хороша практика для вашого здоров’я. Відмовтесь від поганих звичок. Не зловживайте корисним. Надмірний спорт, робота та переїдання мають такий самий згубний вплив, як і шкідливі звички.
7 – Контролюйте стрес.
Якщо ви можете вирішити стресову ситуацію самостійно — не затягуйте, вирішуйте якомога швидше. Якщо, ви не в змозі самостійно — зверніться до професіоналів, які зможуть допомогти вам подолати цей стан.
Як вести здоровий спосіб життя?
Крок 1. Здоровий спосіб життя не можна почати, не проаналізувавши на початку свої звички і уподобання. Потрібно вирішити, що ви хочете змінити в собі, від чого відмовитися, а до чого привчитися. Причому деяким людям потрібно поетапно впроваджувати зміни, а декому кардинально, в один день. Зробіть план, за яким почнете діяти. Крок
Крок 2. Здорове харчування. Харчуйтеся здоровою їжею і переважно в першій половині дня. Намагайтеся повністю виключити “бутербродний спосіб життя” і фастфудову їжу. По можливості пийте тільки чисту воду. Рекомендується вдома і в офісі мати очисник для води, якщо ви живете в місті і п’єте водопровідну воду. Якщо ви страждаєте зайвою вагою, то варто підібрати для себе дієту, при якій скоротилася б кількість споживаних калорій, але ви не відчували б себе постійно голодним.
Крок 3. Інтенсивна ходьба не менше 40 хв в день. Неодмінно доведеться вибрати для себе певні фізичні навантаження. Який же здоровий спосіб життя без спорту! Але якщо спорт не став для вас щоденним супутником життя, то почніть з чого-небудь нескладного. Відвідуйте басейни та сауни. Робіть вранці зарядку. І обов’язково ходіть інтенсивним кроком кожен день не менше 40 хв. Особливо це важливо для тих, хто постійно за кермом і не мислить себе поза автомобілем. Крок 4. З шкідливими звичками покінчено. Як банально це не звучить, але здоровий спосіб життя несумісний з курінням, наркотиками і надмірним уживанням алкоголю. Так що над цим пунктом теж доведеться попрацювати. Оберіть для себе прийнятний метод відмовитися від цих пристрастей. І пам’ятайте, що немає нічого неможливого для цілеспрямованої людини. Крок 5. Здоровий сон необхідний кожному. Сон – важлива частина нашого життя. Тільки в стані здорового нормального сну правильно відновлюються сили нашого організму. Не економте на своєму сні. Середньостатистичній людині на сон необхідно не менше 8 годин на добу, а деяким людям і більше. Позбавляючи себе декількох годин сну, ми змушуємо наш організм використовувати резервну енергію, яка “приберігається” для екстремальних ситуацій. Витрачаючи її в повсякденному житті ми виявимося слабкими і не готовими впоратися з ситуацією, коли це дійсно буде необхідно. Крок 6. Прогулянки на свіжому повітрі. Частіше бувайте на свіжому повітрі, за містом. Віддайте перевагу прогулянку по місту замість посиденьок в клубі або похід у кінотеатр. А у вихідні дні робіть прогулянки на велосипеді або на лижах, в залежності від пори року.
Якість і тривалість життя визначає те, що ми загалом робимо. У Всесвітній день здоров’я пропонуємо кілька порад від Міністерства охорони здоров’я, які допоможуть розпочати здоровий спосіб життя та запобігти виникненню різних хвороб.
Отож, пропонуємо кілька психологічних та практичних порад.
Правильно харчуйтеся та зробіть здорове харчування звичкою для усієї сім’ї. Споживайте корисні продукти з усіх груп щодня: овочі та бобові; фрукти та ягоди; цільні злаки та горіхи; молочні та кисломолочні продукти; рибу, м’ясо, яйця. Обмежте кількість солі, цукру і жирів.
Будьте активними. Лише 30 хвилин фізичних вправ в день суттєво зменшать ризик інсульту, діабету та раку, продовжать тривалість та якість життя, поліпшать настрій і самооцінку. Якщо не маєте часу на тренування, вийдіть на прогулянку, зробіть прибирання вдома, змініть звичний маршрут, пройдіться пішки замість проїхати кілька зупинок автобусом, припаркуйте автомобіль трохи далі.
Спіть достатньо. Щонайменше 7 годин сну щоночі допоможуть уникнути діабету, серцево-судинних захворювань, інсульту, високого кров’яного тиску, збільшення ваги та ожиріння, порушення імунної системи, погіршення психічного здоров’я, депресії.
Не куріть. Сигаретний дим, який заповнює закриті приміщення, містить більше 4000 хімічних речовин, з яких, принаймні, 250 – шкідливі, а понад 50 викликають рак. Якщо ви палите, з першого дня відмови від сигарет ваш організм почне відновлюватися, а ризики виникнення хвороб, асоційованих з курінням, зменшуватися.
Пийте достатньо води та старайтесь обмежити споживання солодких напоїв. Норма рідини в день для дорослої людини 4% від загальної маси тіла, тобто 2800 – 3000 мл/день при вазі 70-75 кг. Це може бути виключно вода або також рідкі страви, харчові продукти та напої. Не забувайте, що на показники потреби рідини в організмі впливають різні фактори як-от індивідуальні особливості, рівень фізичної активності та температура навколишнього середовища. Головним сигналом та контролером споживання рідини є відчуття спраги.
Не займайтеся самолікуванням. Самолікування може нашкодити. Якщо вас непокоїть стан вашого здоров’я, не шукайте порад на форумах, не питайте знайомих, не довіряйте сліпо рекламі – зверніться до лікаря та отримайте правильний діагноз і рекомендації.
Плануйте. Зміна способу життя – тривалий процес. Важливо розподілити його на реальні етапи, які будуть послідовними. Кожен етап – це підготовка до наступного, тому не варто поспішати або пропускати їх.
Ставте позитивні цілі. Науковці стверджують, що довготривалі зміни найбільш ефективні, якщо підтримуються позитивним настроєм. Будь-яка зміна способу життя має бути значущою та приємною, при цьому слід уникати слів «добре» чи «погано».
Визначайте конкретні цілі. Експерти кажуть, що досягти цілі легше, якщо є чітке формулювання, наприклад, займатися спортом 30 хв щодня. Але важливо не перевантажувати себе.
Стежте за настроєм. Для успіху є важливими лікування основних психологічних проблем та вивчення кращих механізмів керування стресом та поганим настроєм. Наприклад, багато-хто схильний переїдати, коли нервує. Це може перешкоджати правильному харчуванню та здоровому способу життя. Якщо не можете впоратися самостійно, у цьому допоможе лікар, який проаналізує ваші звички та допоможе порадами.